Marketing in de zorg
Voordat je je voor de opleiding ‘Marketing in de zorg’ inschrijft is het misschien goed om de staat van jouw marketingkennis te testen door de vragen van de onderstaande 10 mini-cases te beantwoorden. Elke mini-case presenteert 2 uitspraken, de vraag aan jou is nu welke uitspraken waar of niet waar zijn.
Het gaat hierbij natuurlijk om de vraag waarom een uitspraak waar of niet waar is. Onderaan de test controleer je met behulp van de gegeven resultaten, hoe groot je kennis is van het marketing domein. Klaar voor de start?
- In Europa laten veel foodbrands hun producten produceren en verpakken door contract packers. Deze fabrieken waren oorspronkelijk eigendom van merkeigenaren zoals Nestle en Unilever; zij hebben de productiefaciliteiten verkocht aan andere eigenaren om zich te concentreren op hun core business: “brandmarketing”. De recepten en specificaties van deze merkproducten zijn natuurlijk nog steeds eigendom van de merkeigenaar.
- De contractverpakker ontwikkelt zelf zijn eigen merkbeleid
- De contractverpakker zou verticaal achterwaarts kunnen integreren in de waardeketen.
- Een grote civiele aannemer begreep dat het continu bieden op aanbestedingen leidt tot erosie van het investeringsrendement. Als gevolg daarvan is de kwaliteit van de service afgenomen. Daarom besloot de aannemer om precies de kwaliteit van zijn dienstverlening opnieuw uit te vinden. Hoge kwaliteit die aan klanten wordt geleverd, is nodig om de sterke prijsconcurrentie te verslaan en is nodig om het bedrijf meer winst te laten maken.
- Dit laatste argument voor een hogere verkoopprijs is in de markt goed te doen.
- Kwaliteit heeft zowel invloed op het inkomen als op de kosten.
- Een technische dienstverlener levert onderhoudsdiensten aan fabrieken en kantoorgebouwen. Het management van leveranciers besloot dat het bedrijf innovatief moest zijn om het dienstenportfolio te vernieuwen. Ze definieerden dat innovatie, niet te verwarren met uitvinden, het maken van nieuwe combinaties van bestaande elementen is. Innovatie is een van de voorwaarden om te overleven en is een belangrijk bedrijfsdoel van elk bedrijf.
- Sommige innovaties brengen verandering, de meest succesvolle innovaties maken gebruik van verandering.
- De hele tijd moet je innoveren, want de levensduur van een product of dienst is beperkt.
- Een verzekeringsmaatschappij is ook actief in de markt van juridisch advies; door continue kwaliteitsverbetering in de markt verbetert het de productiviteit en maximaliseert het de winstgevendheid. Ze bereiken deze verbetering door het fabricageproces uit te werken en een uitgebreide kwaliteitsborging te installeren. Hun zorg voor kwaliteit moet in alle bedrijfssectoren aanwezig zijn en mag niet beperkt blijven tot de productiesector.
- Kwaliteit is de mate waarin een product, dienst of proces voldoet aan de eisen die voortvloeien uit het gebruik
- Alle kenmerken van producten en diensten moeten voldoen aan de verwachtingen van de klant!
- Enkele jaren geleden werd de nieuwe voorzitter van de Raad van Bestuur van een groot supermarktbedrijf door een headhunter gehunt. De holding had 6 grote merken in hun portefeuille. De nieuwe CEO besloot, na toestemming van de raad van commissarissen, om het brandimage van de 5 grootste merken om te zetten in de brandimage van het 6e kleinere maar erg mooie merk. Hij wilde kosten besparen door zich te concentreren op slechts één merk in de portefeuille. Na 2 jaar ging de holding failliet!
- Meer merken in de evoked set, is beter dan minder merken
- Merken combineren levert kostenbesparing op
- Omdat communicatie sneller verloopt dan voorheen, het aantal digitale media toeneemt en slecht nieuws voor media interessanter is dan goed nieuws, moeten bedrijven zich bewust zijn van de risico’s in hun manier van zaken doen. “Risicomanagement” is de benadering om deze risico’s te analyseren, het risico te meten in termen van potentiële cashflowverlies en maatregelen te bedenken om de cashflowrisico’s te beperken. Banken, die ook verzekeringsproducten aanbieden, hebben onlangs de risicomanagementconsulent geïntroduceerd om hun klanten te helpen bij het ontwikkelen van risicomanagement.
- Banken verhogen daarmee het premie-inkomen uit verzekeringen.
- Banken die dit doen, verkleinen de kans op inkomsten uit hun financiële producten.
- Internet heeft een steeds grotere impact op bedrijven. In zijn boek ‘de wereld is plat’ stelt Thomas Friedman, columnist van de New York Times, dat internet alle grenzen heeft afgebroken. Hij gelooft dat de wereld duidelijker is geworden zoals in de 14e eeuw waarin we dachten dat de wereld echt plat was.
- Concurrenten van over de hele wereld kunnen op uw markt spelen.
- Delen van de workflow, die afhankelijk zijn van een “draad”, kunnen over de hele wereld worden uitbesteed.
- Het consumentengedrag verandert voortdurend. Vroeger ging de gemiddelde consument eens per jaar vier weken op vakantie. Tegenwoordig heeft de gemiddelde consument vier vakanties van een week. Tegelijkertijd reizen ze naar verdere bestemmingen, minder slapen onder canvas, minder zelf koken, meer in hotels verblijven en natuurlijk reizen met het vliegtuig in plaats van met de eigen auto.
- De positieve economische ontwikkeling heeft gezorgd voor een verdere groei van de reismarkt
- De omgeving in de geest van de individuele consument speelt geen rol bij het nemen van vakantiebeslissingen, ondanks de inspanningen van Al Gore
- In Europa openen steeds meer markten zich voor concurrentie als gevolg van liberalisering van regelgeving door de EU. Markten als energie, gezondheidszorg, openbaar vervoer, onderwijs en gevangenissen veranderen ingrijpend. Wanneer de wettelijke bescherming wordt opgeheven, gaan concurrenten vechten om marktaandeel. Na een tijdje is de oorlog voorbij en worden de betwiste marktaandelen gestabiliseerd. Het is duidelijk dat in de meeste van deze markten enkele zeer grote spelers het hebben overleefd, samen met enkele kleine lokale spelers.
- Alle spelers hebben een penetratiestrategie geïmplementeerd om marktaandeel te winnen.
- De productontwikkelingsstrategie zal noodzakelijkerwijs deze penetratiestrategie volgen.
- Chief Executive Officers (CEO’s) worden vaak geconfronteerd met teleurstellende en soms zelfs negatieve resultaten. De markt is niet altijd voorspelbaar. Verliezen zijn slecht nieuws voor aandeelhouders. Bij de presentatie van het jaarverslag moeten de RvB leden een behoorlijke verklaring geven voor de tegenvallende cijfers. Meestal verklaren bestuursleden dat:
- De markt onverwachts is gedaald.
- De concurrentie dramatisch wordt verhoogd.
Controleer nu jouw uitkomsten:
- Alleen uitspraak 2 is waar.
- Beide uitspraken zijn waar.
- Beide uitspraken zijn waar.
- Alleen uitspraak 2 is waar.
- Beide uitspraken zijn waar.
- Beide uitspraken zijn niet waar.
- Beide uitspraken zijn waar.
- Beide uitspraken zijn waar.
- Alleen uitspraak 1 is waar.
- Beide uitspraken zijn niet waar.
Conclusie van jouw test: als je 8 of meer van de 10 mini-cases correct hebt beoordeeld, is jouw kennis van marketing op peil. Je kunt vrij gemakkelijk aan deze opleiding deelnemen. Als je minder dan 8 mini-cases correct hebt beoordeeld, is het echt tijd om heel serieus aan de “Marketing in de zorg” opleiding deel te gaan nemen!
Ben je geïnteresseerd in deze post-hbo opleiding, maar heb je nog vragen? Download dan de brochure of neem contact op om te toegevoegde waarde voor jouw situatie te bespreken, stuur ons dan een e-mail via info@vvaabusinessschool.nl of bel ons op 06 – 23 59 26 85 (ook bereikbaar via WhatsApp)